Talat YAZICIOĞLU

Talat YAZICIOĞLU
Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Otomotiv bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Yine 1991 yılında ODTÜ İngilizce hazırlık programını tamamlayıp 1994 yılında askerlik sonrası profesyonel çalışma hayatına başladı.  
1996 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünden, Kalite Yönetimi yüksek lisans programını, Otomotiv sektöründe kalite odaklı satış yönetimi ve sektörde bir uygulama tezini hazırlayarak mezun oldu. Otomotiv sektöründeki kariyerine Satış Sonrası Hizmetler biriminde mühendis olarak başladı.
20 yıl boyunca Anadolu Grubunun otomotiv sektöründeki lider kuruluşu Çelik Motor Tic. A.Ş. de Lada Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu, Lada, Kia İhracat Sorumlusu ( CIS ülkeleri ), Azerbaycan Ülke Müdürü ( Kia, Lada ), Lada Satış Sonrası Hizmetler Müdürü, Kia, Lada Yedek Parça Lojistik Müdürü, Coopertire Lastik Satış Müdürü, Kia Satış Müdürü ve Geely Marka Müdürü olarak çalıştı.
1994 yılında Türkiye’de ilk kez Lada servislerine TSE ile ortak proje gerçekleştirerek TSE hizmet yeterlilik belgesi alınması projesini yönetti. 1996 yılında Azerbaycan’da hiç bilinmeyen Kia markasını tanıtarak var etti. Bu ülkede kurulan şirketin sorumluluğunu üstlendi. 1999 yılında parça yerlileştirme çalışmaları ile ithal otomobil olan Lada araçlarının parçalarının % 50’sini yerlileştirerek yurtiçinden tedariğini sağladı. 2001 yılında Kia markasının parça tedarik ve lojistik sistemini kurdu ve yönetti.
2008 yılında ithalatına başlanan Çinli Geely markasının bayi teşkilatını kurdu ve yönetti. Profesyonel hayatına bayilere, şirketlere danışmanlık yaparak ve SEKTORA bünyesinde eğitimler vererek devam etmektedir.
yukari-cik